System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM)
SWD PRM to jednolity w skali całego kraju system teleinformatyczny umożliwiający przyjmowanie zgłoszeń alarmowych, powiadomień o zdarzeniach, dysponowanie zespołów ratownictwa medycznego, rejestrowanie zdarzeń medycznych, prezentację położenia geograficznego miejsca zdarzenia, pozycjonowanie zespołów ratownictwa medycznego oraz wsparcie realizacji zadań przez zespoły ratownictwa medycznego i wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego. Jest ważnym elementem systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. SWD PRM funkcjonuje całodobowo, przez cały rok z SLA 99,99%.
Obecnie SWD PRM funkcjonuje we wszystkich 1585 zespołach ratownictwa medycznego (ZRM), miejscach stacjonowania ZRM w 39 dyspozytorniach medycznych (w tym na 221 stanowiskach dyspozytorskich) oraz na 16 stanowiskach wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego. Każde połączenie wykonane na numer alarmowy 999 oraz zgłoszenia przekazane przez operatorów numeru alarmowego 112 obsługiwane są w SWD PRM. Co więcej, każdy wyjazd ZRM do zdarzenia jest wspierany i obsługiwany przy pomocy SWD PRM.
Każde stanowisko dyspozytorskie oraz każdy zespół ratownictwa medycznego, a także miejsca ich stacjonowania wyposażone są w sprzęt do obsługi zgłoszeń i zdarzeń w SWD PRM.
W przypadku stanowisk dyspozytorów medycznych jest to komputer i co najmniej dwa monitory, zespoły ratownictwa medycznego wyposażone są w tablety i drukarki przenośne, natomiast miejsca stacjonowania posiadają komputer, monitor i drukarkę.
SWD PRM umożliwia:
SWD PRM zapewnia realizację zadań przez:
SWD PRM pozwala:
W przyszłości SWD PRM po rozbudowie do wersji 2.0 umożliwi m.in.:
Utrzymanie, obsługę oraz rozwój SWD PRM na terenie kraju zapewnia minister właściwy do spraw zdrowia przez powierzenie zadań administratora systemu Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu.
Pierwsze produkcyjne uruchomienie SWD PRM odbyło się 22 czerwca 2016 r. w dyspozytorni medycznej w Gorzowie Wielkopolskim na dwóch stanowiskach dyspozytorów medycznych i 6 ZRM w gorzowskim rejonie operacyjnym. Ostatecznie z dniem 31 października 2017 r. zakończono proces wdrożenia SWD PRM i koncentracji dyspozytorni medycznych do modelu 42 w kraju.
Z dniem 26 lutego 2018 r. uruchomiono pełną zastępowalność dyspozytorni medycznych w zakresie ich zastępowalności na wypadek awarii oraz odmiejscowienia obsługi zgłoszeń alarmowych i powiadomień o zdarzeniach w przypadku przepełnienia lokalnej kolejki połączeń oczekujących.